Image Alt

Tomasz Koclęga wystawa

Wystawa rzeźb

Krucha doskonałość

wernisaż wystawy | 1 grudznia 2022, godz. 19:00

Wystawa jest próbą pokazania wielkości człowieka z jego pięknem, geniuszem, nieskazitelnością a z drugiej strony delikatności, kruchości i nieporadności w zmaganiu się z rzeczywistością. Doskonałe wyczucie formy artysty umożliwia widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku, zarówno w sferze emocjonalnej jak również na poziomie intelektualnym.

Rzeźby są odzwierciedleniem ludzkich postaw, w sposób autentyczny opowiadają o pokonywaniu niewidzialnych barier, budowaniu relacji, poszukiwaniu szczęścia, dążeniu ku doskonałości. Codzienność widziana oczami artysty, oparta o jego doświadczenia i obserwacje.

Atrakcją będzie niewątpliwie prezentacja dwóch premierowych cykli prac: Liberatus (Uwolnieni) oraz Implicatus  (Uwikłani). Pierwszy z nich to opowieść o trudach uwalniania się od korzeni, a zarazem o przemożnej chęci pójścia w nieznane, o oderwaniu się od miejsc i sytuacji w których tkwiliśmy przez lata. Drugi cykl natomiast to kompozycje dwupostaciowe, wzbogaconych o atrybut koła. Szklany krąg jest tu elementem kluczowym. Dwoje ludzi zmaga się z nim. Podnosi, utrzymuje i manipuluje nim… To nie jest gra, ani zabawa. To zmaganie z delikatna, kruchą i transparentną materią.

Zobaczymy także duże, białe rzeźby z żywicy – rozpoznawalne i kojarzone z monumentalnymi pracami artysty zainstalowanymi w przestrzeniach publicznych, w tym bardzo ciekawa postać z lewitującą kulą.

Tomasz Koclęga (ur. 1968) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał także na zagranicznych uczelniach w Finlandii, USA i Czechach. Uprawia rzeźbę figuratywną.

Posiada w swym dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych, zainstalowane na stałe, na trzech kontynentach. Eksponowane one są między innymi w Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku, Katowicach.

Od kilku lat artysta tworzy również małe i średniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalną formę, operująca bogatym językiem gestów.

Poniedziałek - Piątek: 9:00 ‒ 19:00
Sobota: 10:00 ‒ 14:00

Garnizon
ul. Norwida 3
80-280 Gdańsk

Parking podziemny -1
ul. Białoszewskiego 8 | YOKO
Pierwsza godzina - bezpłatna